Tüp Bebek İle İlgili Sorularınız

Bize Tüp Bebek ile ilgili mail gönderen bazı hastalarımızın sorularını, Prof.Dr.Teksen Çamlıbel yanıtlıyor; 44 yaşındayım ve 21 yıllık evliyim 19 yıldır çocuk hayali peşinde koşuyoruz eşimin spermi 4 milyon civarında kendisi sayısız ilaç tedavisi oldu ve varikosel ameliyatı geçirdi. Ben de iki kez laparoskopi ameliyatı ve sayısız kez aşılama oldum.

Hocam 3 yıl önce ilk tüp bebeği denedik, sonra 2 kez daha denedik hepsi başarısız oldu. Son denememiz bu yıl oldu ve benden sadece bir yumurta çıktı. Doktorlar artık yumurtalarımın çok azaldığını ve şansımın olmadığını söylediler ama ben tekrar denemek istiyorum şansım ne olabilir?

Sayın okuyucumun bu sorusu; çok yaygın bir olaydır. Yani eşinin spermi 4 milyon olmasına rağmen uzun yıllar kaybetmiş ve sıra tüp bebek yapmaya geldiği zaman artık kendi yaşından dolayı, kendi yumurtaları çok azalmış. Sayın okuyucularım, metinlerde anlatacağım gibi spermin 4 milyon civarında olduğu olgularda doğal gebelik, aşılama ve diğer yöntemlerle gebelik mümkündür ama çok enderdir. Dolayısıyla bu tarz tedavileri çok kısa süre denemek belki de hiç denememek gerekir. Bu spermin net tedavisi ancak tüp bebekle yapılabilir. Dolayısıyla tüp bebek aşamasına hastamızın çok daha önceleri gelmesi gerekirdi. 19 yıldır çocuğu olmuyor ve bence 18 yıl önce tüp bebek kararının verilmiş olması lazımdı ve o zamanda çokta genç olduğu için büyük bir ihtimalle tüp bebek denemeleri ile şimdiye kadar gebe kalmış idi.

Şu anda 44 yaşında ve yumurtaları çok azalmış dolayısıyla yine tüp bebek denemeye devam edebilir ama şansı gerçekten çok az ve yitirilen yıllar çok üzücü. Buradan şu mesajı verebilirim: bir çift tüp bebek dışı tedavilerle en çok iki yıl içinde gebe kalamazsa doktoruna artık tüp bebek yapmalı mıyım diye sormalı, sorgulamalı veya böyle bir merkeze gelmelidir.

Sayın hocam 8 aydır çocuk için çalışıyoruz ben 24 eşim 26 yaşında. Doktora henüz gitmedik ama hemen bebek sahibi olmak istiyoruz ve bunun için tüp bebek istiyoruz. Şansımız nedir ve tüp bebeğin maliyeti ne kadardır?

Sayın okuyucum, çok gençsiniz ve henüz 8 aydır çocuğunuz olmuyor. Zaten bir çiftin ilk 6 ayda endişelenmemeleri 6 aydan sonra doktora başvurmalarını öneriyoruz. Ve bu noktada yapılacak olan şey erkeğin ve kadının detaylı bir araştırılması ve sonrasında gerekli ise sırasına göre önce klasik, basit yöntemlerin denenmesidir. Şu an yapılan incelemelerde eşinizin spermleri yeterli ise, kanallarınız açık, hormonlarınız da iyi ise bence tüp bebek için çok erkenci davranmayın. Önce diğer tedavileri deneyin. Tüp bebekte %100 gebe kalmanızı sağlayan bir tedavi değildir ve onda da başarısız olunursa insanın morali çok bozulur.

Dolayısıyla doktorunuzla görüşüp önce yumurtlama uyarısı, aşılama gibi tedavileri yapınız. Ama eğer tüp bebek gerekirse tüp bebeğin maliyeti değişik merkezlerde ilaçlar ve diğer araştırmalar dahil 5000 TL ile 6000 TL arası değişmektedir. Eşimin sperm sayımı sıfır çıkıyor o da çok çok üzülüyor ve artık doktora gitmek istemiyor ben de onun bu haline çok üzülüyorum ama çokta bebek istiyorum bizim hiç şansımız var mı hocam?

Çocuğu olmayan bir çift bize geldiği zaman ilk yaptığım şey sperm sayımı ve erkeğin değerlendirilmesidir. Tüm sebeplerin yaklaşık %40- 45’i erkekten kaynaklanmaktadır ve basit bir sperm tahlili ile hemen tanı konabilir. Eğer erkeğin spermi sıfırsa yumurtalıklarının ultrasonuna ve kanda hormonlara bakarak bir ilaç tedavisi veya ameliyatın faydalı olup olamayacağına karar vermemiz gerekiyor. Eşiniz önce bizlere gelerek bunları yaptırmalı. Hormonları normal, ultrasonu normal çıkarsa bu durumda mutlaka yumurtalığından küçük bir operasyonla (mikroskop altında yapılan yumurtalık biyopsisi operasyonu) sperm aranır, bulunursa da bu spermle de tüp bebek yapılır. Mikro TESE denilen bu işlemi bir an önce bize başvurarak olmanızı öneririm. Bunda da bir sperm çıkmazsa ama bugünkü teknoloji ile pek bir çözümü olmuyor ancak kök hücre tedavilerini beklemeniz veya uygun bulursanız yurt dışındaki sperm bankasıyla gebe kalmanız mümkün olabilir.

Sayın hocam 6 yıllık evliyim bizim bütün testlerimiz yapıldı ve hepsi normal çıktı. Doktorlar psikolojik nedenlerle çocuğun olmadığını söylüyor ama ben her adet görüşte depresyona giriyorum çok üzülüyorum. Kısırlık sebebimde belli olmadığı için tedavi de olamıyorum. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Sayın okuyucumuzun sorununa sebebi bilinmeyen kısırlık diyoruz. Yani bütün yapılan testler normal ama bir sebep bulunamamış. Bu durumda yapılacak olan şey tabiatın sizi gebe bırakmak için yaptığı şeyleri bizim şartları daha da olumlu hale getirerek taklit etmemizdir. Yani her kadın çocuk sahibi olmak için ayda bir kez yumurtlar biz kadına ilaçlar vererek bu yumurtayı ikiye, üçe çıkarırız, erkeğin spermi normal bile olsa bunları daha yoğunlaştırıp canlılarını ayıklayıp bunları kadına enjekte ederiz. Normal ilişkide spermler vajinaya boşalıp da yumurtalık kanalına gidene kadar yolda sayı ve hareket kaybeder dolayısıyla biz bu yoğunlaştırdığımız spermi ince bir kateter yardımıyla rahmin içine sokup, yumurtalık kanalının ağzına kadar getirip oradan veririz ki hemen kanala girsin ve yumurtayı dölleyebilsin.

Bu tarz yardımlarla sebebi bilinmeyen kısırlık olgularının büyük bir çoğunluğu gebe kalabilir. Buna rağmen gebe kalamayanlarda da tüp bebek son derece başarılı bir yöntemdir ve son olarak bu da denenmelidir. Yani kesinlikle psikolojik sözü yüzünden tedavi olmamazlık yapmayın ve tüp bebek merkezlerine başvurup tüp bebek öncesi tedavilerinize başlayın, bu tedavilerle gebe kalamazsanız tüp bebekte yaptırın.