Merhaba,

Türkiye’nin ilk özel tüp bebek merkezini kurduğumuzdan bugüne 21 yıl geçti. İlk zamanlar laparoskopik aletlerle genel anestezi altında, karın duvarından delikler açarak yumurta toplanır; sperm ile yumurta aynı kaba konur, kendiliğinden döllenmeleri beklenirdi. Daha sonraları teknoloji ilerledikçe vajinal ultrason ile yumurtalar toplanmaya başladı ve ICSI denen spermin yumurtanın içine konulması işlemine yine İstanbul’da ilk Jinemed ekibi ile geçildi. Jinemed doktorlarının kurduğu, İstanbul’un ilk tüp bebek merkezi ile başlayan IVF (tüp bebek) merkezleri sayısı bu gün 120 civarındadır.

jinemed_m47Çocuk sahibi olma duygusu, aile olma duygusu insanların en temel içgüdülerinden biridir. Dünya istatistikleri gösteriyor ki; her yedi çiftten birinin, doktor yardımı olmadan çocukları olmamaktadır. Kadınlarda evlilik yaşının artması, kariyer sebebiyle çocuk yapma olayının ertelenmesi, iş ve büyükşehir yaşamının stres ve yoğun temposu bilinen sebepler arasındadır. Sorunun % 50 sebebi kadında olduğu gibi, %50 sebebi de erkek kaynaklıdır. Çiftlerin korunmadan düzenli ilişkiye rağmen altı aylık bir denemeden sonra çocukları olmuyorsa mutlaka deneyimli, güvenilir bir merkeze başvurmaları gerekmektedir. Kısırlık tedavisinde en önemli faktörlerden biri yaştır ve çiftler vakit geçirmeden tedaviye başlamalıdırlar. Unutulmamalıdır ki kadınlarda kırklı yaşlarda doğurganlık dramatik bir şekilde düşmektedir.

Günümüzde kısırlığın bütün nedenlerinin çözümü henüz yoktur. Ama bundan 20 yıl öncesine göre inanılmaz gelişmeler, başarılar elde edilmektedir. Çocuğu olmadığı için başvuran her hastaya IVF (tüp bebek) uygulaması yapılacak diye bir şey söz konusu değildir. Hasta öncelikle klasik yöntemle hamile kalabiliyor mu diye araştırılır, maliyeti daha uygun işlemlerle tedaviye devam edilir. Standart protokolde üç kez aşılama yapılmış ve hamile kalmamış ise IVF (tüp bebek) uygulamasına geçilir. Kısırlık sebebiyle başvuran on hastadan sekizi (%80) klasik yöntemler veya aşılama ile IVF (tüp bebek) işlemine gerek kalmadan hamile kalabilmektedir.

IVF (tüp bebek) merkezi sadece tüp bebek yapılan merkezler değildir, olmamalıdır. (Amaç hastanın gebe kalmasını sağlamak ama bu arada, maddi ve manevi olarak çiftlere yardımcı olmaktır.) Genel olarak tedavi yaklaşımı özellikli bir durumu yoksa önce klasik tedavi yöntemleri, daha sonrasında aşılama (3 kez), en son olarakda IVF (tüp bebek) uygulaması olmalıdır.

Jinemed ekibi 19 yıldır sürdürdüğü kadın sağlığında önder ve güvenilir referans merkez olma özelliğini IVF (tüp bebek) konusunda da göstermektedir. Merkezimizde dünyanın en gelişmiş IVF (tüp bebek) merkezleriyle aynı başarı oranlarıyla çalışılmaktadır. “Jinemed kanıta dayalı tıp” felsefesini ilke edinerek, haftalık bilimsel toplantılarla dünya tıbbının tüm gelişmelerini anında hayata geçirmektedir.

21 yıldır bize her zaman sevgi, güven ve destek verdiniz. Biz de sizden aldığımız bu güvenle hep daha güzele ulaşmaya çalıştık, her zaman da çalışacağız. Sizin de bir Jinemed bebeğiniz olsun dileklerimizle.

Sevgilerimle.

Prof. Dr. Teksen Çamlıbel
Jinemed Yönetim Kurulu Başkanı

Sağlıklı ve mutlu günler dilerken diyoruz ki;
“Hayat bizimle başlar”