Kısırlık Nedir?

İnfertilite toplumda her 7 çiftten birinin problemidir.

Bir çiftin 6 ay boyunca korunmadan, düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamamasıdır.

İnfertilitenin %30 sebebi kadından kaynaklanırken, %30 sebebi de erkekten kaynaklanır.

Yapılan bütün testlerin sonuçlarının normal olduğu durumlarda “nedeni açıklanamayan infertilite” den bahsedilir.

Yaş en önemli faktörlerden biridir. Zaman geçirilmeden tedaviye başlanmalıdır.

Kadından ve Erkekten istenecek aşagıdaki ilk testlerle nasıl bir yöntem izleneceğine karar verilir.

Hormon Testleri

Kadınlarda üreme ile ilgili hormonların düzeylerinin saptanması en önemli incelemelerin başında gelir. FSH, LH, Östradiol, Prolaktin, Testosteron, DHEA – S ve TSH, üreme ile ilgili önemli bilgiler vermekte olup, adetin 2 ile 4. günleri arasında yapılmaktadır. Özellikle FSH düzeyi yüksek olan hastalar tedavinin hızlandırılması açısından uyarılmalıdır, çünkü yüksek FSH düzeyleri yumurtalık fonksiyonlarının zayıflamakta olduğunun bir göstergesidir.

Semen Analizi

Erkek infertilitesinin değerlendirilmesindeki en önemli test mastürbasyon sonrası elde edilen ejakülatın incelenmesine dayanan semen analizidir.

Hastaların bu analizi yaptırırken dikkat etmesi gereken kurallar şunlardır:

Ejakülatın 2-6 gün cinsel perhizi takip eden günde verilmesi, Ejakülatın infertilite merkezi tarafından sağlanacak steril bir kabın içine toplanması, Mastürbasyon yapılırken sperme zararlı olabilecek tükrük, sabun ya da kayganlaştırıcı maddelerin kullanılmaması, Ejakülatın tercihen klinikte veya 60 dakika içinde kliniğe ulaşacak mesafede verilmiş olması, Erkek infertilitesi tanısının konabilmesi için hastanın en az iki ay ara ile yapılmış 3 tetkikinin olması gerekmektedir.