Tüp Bebek – NE ZAMAN ??

Genç bir çift 6 ay deneyip de çocukları olmazsa artık doktora başvurmaları gereklidir.

Bu 6 ay sınırı eskiden 1 yıldı ama günümüzde tedavi olanaklarının artması ve insanların daha sabırsız olması nedeniyle bu 6 ay olarak belirlenmiştir. Ama kadının yaşı 40‘ın üzerinde ise bu süreyi 4 aya indirebiliriz.

Sebebin %40-45 inin erkekten kaynaklandığını bildiğimiz için önce erkeğin incelenmesi adettendir.

Çünkü erkeğin incelenmesi bir sperm sayımıyla yapılabilir ve çok kolaydır.

Sperm 3 ile 7 günlük bir cinsel perhizden sonra görülmelidir. Bu mutlaka bu konuda uzman ve gelişmiş bir laboratuarda yapılmalıdır.

Spermin en az 20 milyon/cc olması, ikinci saatte ki hareketin %40’ın üzerinde olması ve kruger dediğimiz yönteme göre saptanmış şekil bozukluğunun da %96‘nın altında olması daha doğrusu normal formların en az %4 olması gereklidir.

Son yıllarda bu şekil bozukluklarına çok önem veriyoruz ve dolayısıyla bunun değerlendirilmesinin ancak uzman sayıcılar tarafından yapılmasını öneriyoruz. Bütün tüp bebek merkezlerinde uzman sayıcılar bulunmaktadır.

Tek bir sperm sayımıyla da her şeyin kötü olduğunu söyleyemeyiz.

Kişinin ideal olarak belirli aralıklarla 3 kez sperm sayımı yaptırması ve bunun ortalamasının yukarıda belirttiğim sayıların altında olması gereklidir ki sperm gerçekten olumsuz diyelim.

Peki, spermin zayıf olması durumda ne yapılabilir?

Erkeğin kanında FSH, LH, E2, Prolaktin, TSH ve serbest Testesteron gibi hormonlara bakmak uygundur. Bunlardaki ciddi anormalliklerin bazı ilaçlarla tedavisi mümkün olmaktadır.

Ayrıca erkeğin testisinden bir ultrason yapmak uygun olur.

Testisi saran damarların, özellikle toplardamarların çok geniş ve varisli olması durumunda ( varikosel ) spermin üretileceği yerin harareti artacağı için ve yüksek ısıda sperm öldürülebileceği için bazen ameliyat çözümü spermi iyileştirebilmektedir.

Ne var ki, varikosel ameliyatı çok seçilmiş kişilerde yapılmalıdır önümüze gelen her sperm zayıflığında bu yapılmamalıdır çünkü işe yaramaz.

Erkeğin sperminin 10 ile 20 milyonun altında olması durumunda sperm yıkama yöntemiyle konsantre edilir.

Sayının 10 milyonun altında olması durumunda genellikle tüp bebek uygundur ve sayının 5 milyonun altında olması durumunda ise mikroenjeksiyon dediğimiz yöntemle Tüp Bebek yapılması başarıyı arttırır.

Erkekte sigara içimi, yoğun alkol kullanımı, çok sıcak ortamlarda çalışma, çok dar çamaşırlar, çok dar blucinler giymek gibi durumlarda spermin üretimine zarar vermektedir.

Dolayısıyla spermi zayıf olanların bu noktalara dikkat etmeleri gereklidir. Erkeğin çocukken veya daha sonra geçirmiş olduğu kabakulak gibi hastalıklar veya testislerin aldığı şiddetli darbelerle oluşan kanamalar da bazen sperm sayımının çok ciddi şekilde düşmesine yol açabilir.

Spermin zayıf olmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de erkeklerin yumurtalarının kasıklarında kalması ve aşağı torbaya inmemesidir.

Pek çok yeni doğan erkekte testislerin kasıklarda olduğunu biliyoruz.

Bu durumun çocuk doktorları tarafından çok yakın takibi ve yumurtalar eğer kasıkta kalırsa en geç 2 yaşına kadar bunların ameliyatla aşağıya indirilmesi şarttır. Aksi halde bütün sperm ana hücreleri vücut hararetinde uzun süre kalarak ölebilir.