MUTLU YILLAR…
YALNIZ DEĞİLSİNİZ…

Aslında ne zamandır Jinemede bu mektubu yazmak istiyordum. Ama oğlumuza kavuşmamızın 3. yılında yazmamın sebebi tekrar yeni yılın geliyor olması…

Bu yıl da yeni yıla Nişantaşı’nda gireceğiz.

2006 yılının yeni yıl akşamını arkadaşlarımızla Nişantaşı’nda kutlamıştık. Embriyo transferim yapılmış, sonucunu beklemekteydik. Gece 24.00’e doğru meydana çıktığımızda ve geri sayımlar başladığında benim kalbim de gebelik testine doğru geriye sayıyordu ve gökyüzüne bakıp “allahım inşallah gebeyimdir” diyerek dua etmiş,yeni yılı öyle karşılamış ve gerçekten 3 gün sonra da Beta-Hcg ‘nin pozitif olduğunu öğrenmiştim.

O geceden aklımda kalan babalarının omuzlarında gülümseyip ,etrafı seyreden çocuklar……..

İnşallah bu yıl bizim oğlumuz da babasının omuzunda gece 24.00’e doğru Nişantaşı meydanına çıkacak.

Evet, oğlumuzla beraberiz ama bu sonuca ulaşabilmek bizim için gerçekten çok zordu, pek çok “tüp bebek çifti “nde olduğu gibi.

Yaşım 35’ti Teksen Bey’e geldiğimde, tıp fakültesi, üzerine ihtisas, kariyer, eş derken yıllar geçivermişti. Ama ruhum diyordu ki “sen tamam dediğinde hemen anne olacaksın “Meğer vücudum öyle demiyormuş. Teksen bey bizi inceledi, yaş faktörü dışında açıklanabilecek bir sebep yoktu. Bir yıldır korunmuyorduk bebeğimiz olmamıştı. Her ay adetim gecikir mi? diye bekledim, çoğu zaman geciktirdim de. Ama gebe kalamadım(((.

İnsan gebe olmayı bekleyince, vücut da “öyleymiş gibi” yapabiliyormuş. Teksen Bey “siz bir tatile gidin” dedi. Tatil dönüşü yine bir sonuç yoktu. Teksen Bey ‘e “tüp bebek çifti yoluna girmek istediğimizi söyledik. Folikül takipleri,çatlatma iğneleri,aşılama……ama sonuç negatifti ve bu süreçlerin tek sancılı dönemi gebelik testini bekleme dönemiydi. Sonuç negatifse istediğiniz kadar dik durun,insanın kalbi de,ruhu da aynı beklentide olduğu için kimi zaman gözyaşlarınız,kimi zaman boğazınızda düğümlenen o şey………

Sıra “tüp bebek” işlemlerine gelmişti. O sırada Sintia Mazon’la tanıştım. Sintia nefes egzersizleri, enerji ile ilgili çalışıyordu. Nefesler, enerjiler yumurtalarıma iyi geldi mi bilmem, ama ruhuma çok iyi geldiği kesindi. Çünkü bu süreç insanı, eşini, ev hayatını yıpratan ve de zor geçen bir dönem .Elbet herkesin psikolojık desteğe ihtiyacı olabilir .Herhalde her seanstan ağlayarak çıkmamda bunun göstergesiydi. Yeni döneme girmiştik.

1. tüp bebek denemem yine özenli takiplerle transfer gününe kadar gelmişti.Bir süre sonra Teksen Bey ve ekibi de sizin aileniz gibi olduğundan, o gün bir baktık ki sadece biz değil,herkes nefeslerini tutmuş…. ve on gün aynı heyecanla beklemiş.1. denememiz başarısızdı, gebe kalamamıştım. Çok ağladım ama tek bildiğim şey yumurta çıktığı sürece bu işi denemeye devam edeceğimdi. Embriyoloğumuz Murat Bey yumurta zarının biraz kalın olduğunu belkide bu zamana kadar gebe kalamamamın sebebinin bu olduğunu söylemişti.

2. denememde biraz daha ayaklarım yere basar olmuştu. Artık her istendiğinde gebe kalınamayacağını öğrendiğim gibi, her tüp bebek denemesi sonucunda da gebe kalınmadığını görmüştüm. Yine aynı süreç başladı. Nefesler tutuldu ve 2006’yı -2007’e bağlayan yılbaşındaki dualarım kabul oldu ve gebe kaldım.

Jınemed ailem de bizim kadar sevindi….

Ama aminosentez zamanına kadar Teksen Bey çok temkinliydi. Hep çok dost, çok arkadaş, çok güven verici ve itinalı. Aminosentez sonucumuz geldiğinde, herkese gebeliği ilan ettik ve sağlıklı bebeğimize kavuştuk

Bu mektubu yazdım, çünkü kadınların ne hissettiklerini, ama ne kadar güçlü olduklarını çok iyi biliyorum. Zaman zaman oluşan dalgalı ruh halini çok iyi hissediyorum. Bazen gebe gördüğünüzde hüzünlendiğinizi biliyorum. Evdeki düzeninizin alt üst olduğunu biliyorum. Ben biliyorum ve paylaşmak istiyorum. Ama pes etmeyin ve yeni yıllara istediğiniz bebeğinizi kucağınıza alarak girin.

MUTLU YILLAR!
Teşekkürler JINEMED!