24 Saatlik pH Ölçümü

24s pH ölçümü, reflünün kesin tanısı için bilinen en güvenilir yöntemdir. Bu tetkik ile gün boyunca, mideden yemek borusuna kaçan asid ölçülür. Tetkik sırasında hastanede kalmanız gerekmez, işinize gidebilir veya evinizde normal bir gün geçirebilirsiniz.

24s pH ölçümü reflü olduğu düşünülen herkese kolayca ve güvenle uygulanabilir. Kateter takılırken de çıkartılırken de ağrı veya sızı duymazsınız. Bu yöntem sayesinde yıllardır sebebi anlaşılamamış çeşitli şikayetlerin kesin tanısı artık mümkündür. Özellikle mide yanması olan fakat ilaç tedavisinden fayda görmeyen hastalarda, gastroskopide reflüye ait bulgu saptanamayan hastalarda, göğüs ağrısı, öksürük, boğazda takılma hissi, yutma güçlüğü, astım gibi atipik reflü yakınmaları olan hastalarda Ph ölçümü yapılmalıdır.

Ölçüm öncesi nelere dikkat edilmeli ?

Bazı ilaçlar 24s pH ölçüm sonuçlarını değiştirebilir. Bu nedenle kullandığınız ilaçları, geçirmiş olduğunuz rahatsızlıkları, kronik hastalıklarınızı ve varsa gebelik durumunu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Özellikle mide ilaçları tetkik öncesinde veya sırasında kullanılmamalıdır.

En az bir hafta önce kesilmesi gereken ilaçlar

Proton pompa inhibitörleri : Lansor, Pantpas, Nexium vb.

H2 reseptör blokerleri : Famodin, Zantac vb.

Tetkik günü alınmaması gereken ilaçlar

Antasidler : Talcid, Rennie, Gaviscon, Alka-Seltzer vs.

Kalsiyum kanal blokerleri : Adalat, İsoptin, vs.

Nitratlar : İsordil, vs

24s pH incelemesi nasıl yapılır ?

Oturur pozisyonda buruna anestezik sprey uygulanır. Yaklaşık 2 mm’lik bir kateter burundan yemek borusuna yerleştirilir. Kateterin dışarıdaki ucu mobil pH-metre cihazına bağlanır. Cihaz üzerindeki düğmeler sayesinde şu bilgileri kaydeder:

Yeme-içme zamanları

Yatma-uzanma zamanları

İlaç kullanımı

Şikayetleriniz

Cihazla ilgili nelere dikkat etmeliyim ?

Cihaz üzerinde bilgi girmeye yarayan 4 adet düğme bulunur.

Yatma-uzanma düğmesi : Uzanma, uyuma, kestirme, uzun oturma gibi pozisyon değişikliklerinde bu düğmeye basarak işlemi başlatmak, tekrar dik pozisyona gelindiğinde ise aynı düğmeye basarak cihazı uyarmak gerekir.

Yeme-içme düğmesi : Yemek veya içme öncesi düğmeye basarak cihaza bilgi girmek, yeme içme eylemi bittiğinde de aynı düğmeye basarak işlemi sonlandırmak gerekir.

Şikayet düğmesi : Doktorunuza başvuru şikayetiniz ne ise, bu şikayet oluştuğunda basmanız gerekir. Her şikayet oluştuğunda düğmeyi kullanmanız gerekir. Şikayet esnasında bir kere basmanız yeterlidir.

İlaç düğmesi : Bir ilaç aldığınızda basmanız gereken düğmedir.

Ph-metre takılı olduğu sürece neler yapmalıyım?

Aktivite : Normal günlük yaşantınıza devam edin. Birçok kişi aktivitelerini kısıtlamak, gününü daha çok istirahat ederek geçirmek ister fakat bu tamamen yanlıştır. Çünkü önemli olan inceleme boyunca, her zaman ki gibi sıradan bir gün geçirmenizdir.

Yeme-İçme : Günlük yeme ve içme alışkanlıklarınızı devam ettirmeniz gerekir. Özel bir diyet yada kısıtlama Ph ölçüm sonuçlarını etkileyecektir. Sizin şikayetlerinizi ortaya çıkaran yada arttıran yiyecek ve içecekleri özellikle yemelisiniz. Dilediğiniz kadar su içebilirsiniz.

Yatma : Günü kesinlikle yatarak geçirmeyin. Günlük aktivitelerinizden ödün vermeden her akşam kaçta yatıyorsanız yine öyle davranın.

İlaçlar : Hangi ilaçları kesmeniz, hangi ilaçlara devam etmeniz gerektiğini doktorunuzdan özellikle öğrenin.

24s Ph ölçümü nasıl sonlanacak?

Ph-metre kateterinin takılmasından 24 saat sonra -bazen 48 saatlik incelemeler gerekebilir, mobil pH metre hastanedeki cihaza bağlanıp 24 saatlik veriler aktarılacak ve ardından kateter burnunuzdan çıkarılacak. Kendisine aktarılan verileri değerlendiren cihaz reflünüz olup olmadığını, eğer varsa bunun gece veya gündüz reflüsü mü olduğunu rapor eder. Ayrıca hastanın mobil cihaza girdiği bilgiler sayesinde reflü yakınmalarını tetikleyen yiyecek ve içecekelr hakkında da bilgi sahibi oluruz.

Cihazı taşırken çarpma ve düşmelerden korumak ve kuru kalmasına özen göstermek gerekir.