Menopoz

Menopoz bir kadın için en önemli yaş dönemlerinden biridir.

Son yüzyılda gelişmiş ülkelerde, menopoz sonrası kadınların oranı 3 misli artmış olup, halen bu grup toplam kadınların 1/3’ünü oluşturmaktadır.

Menopoz fiziksel ve ruhsal değişikliklerin yaşandığı dönemdir.

Bu dönemde östrojen azlığına bağlı çeşitli belirtiler ve bulgular olur.

Ancak bu dönemde görülen psikolojik belirtiler fizyolojik sebeplerin yanında, bireysel, kültürel, sosyal ve yaşa özgü faktörlerle de ilgilidir.

Bu döneme ilişkin kaydedilen başlıca duygusal ve psikolojik semptomlar, huzursuzluk, duygu ve mizaç değişiklikleri, yorgunluk, depresyon, cinsel işlev bozukluğu, cinsel istek azalması, uykusuzluk, baş ağrısıdır.

Aslında menopozdaki birçok kadın gerek hormonal, gerek psikolojik değişikliklere zaman içerisinde uyum sağlar.

Rahim ve yumurtalıkların operasyonla alınması sonucu gelişen cerrahi menopozda, doğal menopoza kıyasla psikolojik problemler ve özellikle depresyonun daha fazla olduğu kaydedilmiştir.

Menopozdaki psikolojik ve sosyal boyutları şu şekilde gruplandırılabilir:

1- Psikolojik

depresyon

çabuk sinirlenme

duygusal dalgalanmalar

kaygı, sıkıntı, bunaltı

uykusuzluk, yorgunluk

2- Sosyal

Aile içi zorlanmalar, çekiciliğin azaldığı düşüncesi

Aile dışı zorlamalar, çevrenin kültürel tutumu.

Bu dönemdeki cinsel istek azlığının ise daha çok östrojen azlığına bağlı gelişen ağrı ve vajinal kuruluğa bağlı olduğu bildirilmiştir. Uyku bozukluğu da, daha çok depresyona değil, ateş basmaları v.s. gibi fizyolojik sorunlara ikincil kabul edilmektedir.

En sık görülen duygusal değişiklikler; bunaltı hissi, kendini kötü ve yetersiz hissetme, nedensiz ağlamalar, öfke patlamaları, tahammülsüzlük, isteksizlik, unutkanlık, depresyondur.

Depresyon sinyali

Her kadının menopoz döneminde çeşitli ruhsal yakınmaları olabilir, şikayetlerin miktar ve süresinin artması, gündelik yaşam işlevlerini etkiler hale geldiğinde bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Kişi bildiği bir durumla mücadele edebilir. Kadın sorunların kendi eksikliğinden kaynaklanmadığını hissetmeli. Menopozun abartılı yaşanmasının nedeni sürecin iyi kullanılmaması ve baş etme yöntemlerinin yetersiz kalması ile ilgilidir.

Depresyonu işaret eden belirtiler şöyle sıralanabilir:

Karamsarlık

Kendine bakımın azalması

Ölüm düşünceleri

Yetersizlik, değersizlik düşünceleri

Yorgunluk, iş yapamama

Uykusuzluk

İçe kapanma, sinirlilik, kolay ağlama

Kimler risk altında?

Ergenlik, doğum gibi diğer yaşam dönemlerinde sorun yaşayanlar

Tekrarlayan depresyonları, panik atağı, takıntısı olanlar

Çocuk yetiştirmeye hayatında çok daha fazla yatırım yapanlar. Bütün zihinsel ve bedensel enerjisini çocukları için harcayanlar

Evlilik problemleri ve aile içinde çatışması olanlar

Sosyal destekten yoksun olanlar

Menopoz sadece adet kanamalarının sona ermesi ve doğurganlığın bitmesi değildir. Aynı zamanda fiziksel ve duygusal bir döngünün de sonlanması demektir.

Hormonal destek alınması cinsel işlevlerde belirgin düzelme sağlayabiliyor ve fiziksel semptomların gerilemesi duygularına pozitif destek oluyor. Başka bir açıdan menopoz, gebelik riskinin olmadığı cinsel açıdan daha özgür bir dönemdir.

Menopoz sırasında kadınların duygusal, fiziksel değişiklikleri genellikle ailesel yaşam olayları ile birlikte yaşanıyor: çocuklar evden ayrılıyor, çiftlerin sosyal ve kişisel ilişkileri değişiyor, emeklilik, ölüm ve yaşlanma hakkındaki endişelerde artış, arkadaş kaybı, yaşlanan ebeveynlerin bakımı ile ilgili sorumluluklar.. Bu dönemde evlilik bağı çok önemlidir. Ciddi evlilik krizleri yaşanabilir. Bu dönem genellikle ailenin tekrar yapılanması gerektiği bir dönem. Çocukların evden ayrılmasıyla çift olmaya geri dönen kadın ve erkek “boş yuva sendromu” olarak adlandırılan bu süreci iletişim ve birbirini anlama becerilerini geliştirerek aşabilirler.

Menopoz evliliğin ortasında kadını ve erkeği etkiliyor.

Kadın duygusal ve fiziksel değişiklikler yaşıyor ve bunların kocası üzerinde de etkileri vardır.

Menopoz önce kadını, sonra erkeği ve nihai olarak da ilişkiyi etkiler. Yapılan çalışmalarda mutlu bir evliliği olan menopoz dönemindeki kadınlarda kalp hastalıkları daha az görülmektedir.

Erkeğin bu süreç hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir.

Açık, güvenli bir ilişki kadının depresyon, kaygı ve diğer olumsuz duygularını paylaşmasını kolaylaştırır.

Menopozda da birlikten kuvvet doğar!

Menopoz döneminde şikayetleri sadece kendisinin yaşadığını düşünen kadınlar, daha fazla kaygı duyuyor.

Uzmanlar, kadınların bir araya gelmesinin olumlu etkileri olacağını savunuyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 18 Ekim ‘Dünya Menopoz Günü’ olarak kabul edildi.

Bu günde bir araya gelen kadınlar, menopoz sorunlarını konuşmaktan utanmıyor. Dünya Menopoz Günü’nde yapılan çalışmalar kadınların menopoz hakkında bilgilenmeleri açısından önem kazanıyor.

Bunları yapın!

Duygusal ve fiziksel sorunlarınızı eşinizle paylaşın

Kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyin

Bu Bilgi Terapi İstanbul Tarafından Hazırlanmıştır.