Uygun Ayakkabı Nedir?

UYGUN AYAKKABININ ÖZELLİKLERİ

Uygun ayakkabı, kişinin hem ayağının rahat bir ortamda yürümesini, hem de ayak yaralanmalarına karşı kişinin korunmasını sağlamalıdır. 65 yaşın üstünde her 3 kişiden birinde ayak problemleri görülmektedir. Bu grubun büyük bir çoğunluğunu bayan hastalar oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar bunu sebebini, kadınların uygun olmayan ayakkabı tercih etmeleri olarak göstermektedir.

Ayağın rahat bir ayakkabı içinde olması, dengeli hareket edebilme yeteneğini arttıran en önemli faktördür.

1. Ayağınıza tam uyan, destek sağlayan ayakkabılar giyin.

2. Yüksek topuklu ve hiç topuksuz- düz, kaygan ayakkabılardan kaçının. Eğer, rahat ama kaygan tabanı olan bir ayakkabınız varsa, bir ayakkabı tamircisine kaymayı engelleyen yumuşak bir parça ilave edip edemeyeceğini sorun.

3. Her ayakkabı satın aldığınızda ayaklarınızı ölçtürün. Ayakkabı büyüklüğünüz değişebilir.

4. Ekstra kalın tabanlı ayakkabı giymeyin. Bağcıklı ayakkabılar bağcıksız mokasen türü ayakkabılardan daha emniyetlidir, fakat, bağcıkları bağlı tutmalısınız. Gevşek veya uzun bağcıklar, düşmenize neden olabilir. Ayakkabılarının bağcıklarını tıbbi sebeplerden dolayı bağlayamayan kişiler ( Vecro bağlayıcıları) yapışkan bantlı ayakkabılar giymelidir.

5. Gevşemiş, biçimi bozulmuş terliklerinizi değiştirin.

Ayakkabı Giyim Rehberi

Ayaklarınız asla belli bir ayakkabıya uymaya zorlanmamalı. Ayakkabı seçerken bir ayakkabıda aranması gereken en önemli özellik, ayakkabının ayaklarınızı koruyacak ve rahat tutacak bir yapıda olmasıdır. Ayakkabınız ayak deformasyonuna sebep olmamalıdır.

Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’nin ayak sorunlarını azaltmak için bazı tavsiyeleri vardır. Ayakkabı alırken bu rehberi kullanabilirsiniz.

1. Ayakkabı satın alırken, her zaman her iki ayağınızı ölçtürün. Ayak büyüklüğünüz yaş ilerledikçe artar.

2. Kadınlar 7 pont’dan daha yüksek topuklu ayakkabılar giymemelidir.

3. Ayakkabılarınızı günün sonunda deneyin. Ayaklarınız normal olarak, bütün gün ayakta kalmaktan veya gün boyu oturmaktan şişer ve daha büyük olur.

4. Ayakkabılarınız parmaklarınıza uyduğu kadar topuklarınıza da uymalıdır.

5. Ayakkabı satın alırken, her iki teki de mutlaka deneyin.

6. Ayakkabı burnunda en uzun ayak parmağınız ile ayakkabının en son kısmı arasında 1 cm mesafe olmalıdır. 7. Yeni ayakkabınızı daha büyük olan ayağınıza giyerek deneyin. Birçok insanın, bir ayağı diğerinden daha büyüktür.

8. Ayaklarınızda ayakkabılar varken, onların iyi uyup uymadığını ve rahat olup olmadıklarını anlamak için etrafta dolaşın.

9. Ayakkabıların numarası, biçim ve markaya göre farklılık gösterir. Daha önce hangi numara giydiğinize bakmaksızın, ayağınıza en uygun olan ayakkabıyı seçin.

10. Ayakkabılar ayağınızda iken ayak parmaklarınızı serbestçe oynatabilmelisiniz.

* Ayakkabılarınızın sıkı olduğunu hissediyorsanız onları satın almayın. Onların zamanla ayağınıza uyacağına inanmayın.

* Çoğu yüksek topuklu ayakkabılar sivri burunlu olup, ayak parmaklarını sıkarak doğal olmayan pozisyonda bir üçgen biçimine giymeye zorlar. Topuk yüksekliği, ayak tarağının altındaki basıncı iki misli arttırdığı gibi, onu öne kaydırarak ayakkabının sivri uçlu kısmına girmeye zorlar.

* Ayakkabı giymede zorluk çekiyorsanız, uzun saplı ayakkabı çekeceği kullanın.

* Tırnaklarınızı düz kesin, ayakkabıda vurma sonrası tırnak batması oluşabilir.

Ortopedik ayakkabı ve terlikler :

Ortopedik ayakkabılar ve terlikler: Ayağın anatomik yapısına uygun olarak üretilmiş ürünlerdir. Ayaktaki longitudinal (boylama) ve transvers (enine) kavisi doğru destekleme noktalarına sahiptir. Etkili destek noktaları sayesinde ayağında problemi olanlar için düzeltici, şikâyeti gidericidir. Topuk nötr pozisyonda duracak şekilde yuvalanır. Ayakkabı içinde parmakların sıkışmaması için geniş parmak evi vardır. Doğal deriden imal edilen ayakkabılar ayağın havalanması için yardımcıdır. İyi teneffüs eden ayakkabı kapalı ortam yüzünden ciltte gelişebilecek mantar problemlerinin engellenmesine yardımcıdır. Ayakkabıda yeterli derinlik ve genişlik olduğu için hekimin uygun gördüğü modifikasyonlar rahatlıkla uygulanabilir. Çıkarılabilir iç taban dolayısıyla gerektiğinde hekimin uygun gördüğü başka bir tabanlık rahatlıkla yerleştirilebilir. Böylece doğru ayakkabıda kullanılan tabanlıktan alınan fayda daha yüksek olur.

Konfor ayakkabıları ve terlikleri: Ortopedik ayakkabıya göre daha dar kalıplıdır. Ayağı destekleyen noktalar ortopedik ayakkabılar kadar kuvvetli değildir. Daha çok ayağında ciddi problemi olmayanlar için rahat basmayı sağlayıcı olarak tercih edilir. Genelde iç tabanı sabittir ve ayakkabı içine farklı bir tabanlık yerleştirmek çoğu zaman mümkün olmaz.

Moda ayakkabılar: Moda renk ve modeller kullanılarak imal edilen ayakkabılardır. İsveç Ayak Sağlığı’ında ayaklarında problem olan ama şık ayakkabı giymek isteyenler için ithal edilen ayakkabılardır. Ayakkabı içi destekleri zayıftır ama ayak yapısına uygun kalıpla imal edildiğinden giyimi rahat ve hoştur.