Doğum kontrol hapı kullanmama rağmen adetlerim yoğun ve ağrılı oluyor. Ne yapayım?

Yapılan muayenenizde yumurtalıklarınızda çikolata kisti veya rahim zarının rahim duvarının içine girmesi görülebilir. Adetleriniz doğum kontrol haplarına rağmen ağrılı olmaya devam ediyor ve yapılan muayenede endometrioma kistleri görülüyor ise bunları artik laparoskopi ile tedavi etme zamanı gelmiştir. Adenomiyosis daha çok doğum yapmış bayanlarda veya ilerlemiş yaşlarda gözlenir. Adetler kramplı olur. Yapılan muayenede rahmin büyüdüğü ve yumuşak olduğu fark edilir. Genellikle adet öncesi yüksek dozda ağrı kesicilere başlamak gerekir. Ağrı kesiciler de yetmiyor ve anne başka çocuk istemiyor ise rahmin alınması bile gerekebilir.

Yoğun adetlerim oluyor ve iki düşüğüm var. Çocuk istiyoruz ne yapmalıyız?

Öncelikle bir rahim filmi çekilerek (HSG) içerden rahim duvarına baskı yapan myom veya kavite ( rahim duvarı) içerisinde polip var mı diye bakmak gerekmektedir. Yapılan HSG filmine göre histreroskopi ile var olan patojileri çıkarmak gerekmektedir. Takiben ameliyat sonrası yaklaşık iki ay sonra çocuk için çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

İki sene önce myom ameliyatı geçirmeme rağmen tekrar adetlerimde yoğunlaşma başladı. Adet kanamalarım düzenli ama aşırı kanamalarım oluyor.

Demir takviyesine rağmen hemoglobin 8 üzerine çıkmıyor. Ne yapmam gerekiyor?

Ne yazık ki myomlar tekrarlayabilir yeni oluşmuş myomları tekrar ameliyat iki çıkarmaktan başka çaremiz yok gibi görünüyor. Şimdiden geçmiş olsun.

İki aydır yoğun adet kanaması, ağrı, sık idrara çıkma ve halsizlik olmaya başladı. Ne olabilir?

Büyük ihtimalle rahmin ön duvarında mesanenize baskı yapan bir myom gözlenecektir. Bu baskıdan dolayı mesaneni as dolsa bile sık idrar yapma ihtiyacı hissedilir. Bu myomun laparoskopi ile alınması uygun olacaktır.

6 aydır yoğun kanamalarım oluyor ve her adet kanamasından sonra çok halsiz kalıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Kan kaybından demir eksikliği başlamış olabilir ve kansızlığa sebebiyet verebilir. Bu nedenle derhal bir muayene olun. Eğer yaşınız gençse ve rahminiz normal ise geçici bir şekilde doğum kontrol hapı veya progesteron tedavisi gerekir.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerken diyoruz ki;
“Hayat bizimle başlar”