Havuza ve denize girerken ve çıkarken temizlik tedbirini gözden geçirelim: denize girerken gözünüzde denizin dibine ve suyuna bakmamız uygun olur. Havuzdan çıktıktan sonra klorlu suyu bir duş yaparak vücudumuzdan akıtmak uygun olur. Bu arada özellikle kadınlar ve özelliklede hamile kadınlar için bir tedbir daha vardır; hemen kuru mayoya geçmek bu mikrop yazın sıcak aylarda ısının etkisiyle ve özellikle ıslağın etkisiyle artar. Mantar sıcağı ve ıslağı sever. Gebelerde hormonal olarak da vajina daha çok mantar bulunduğu için bunun üstüne sıcaklık ve ıslaklık da girerse kadının kendi mantarının artmasından kaynaklanan mantar iltihabı kaçınılmaz olabilir.

Yazın mantar iltihabı havuzdan ve denizden kapılmaz. Mantar sıcağı ve ıslağı sevdiği için vajinadaki mevcut mantar çoğalarak iltihaba yol açar.

Sayın hocam, her ilişkiden sonra yanmam ve ağrım olmakta. Doktor mantar olduğunu söyledi ve verilen ilaçlar da bir işe yaramadı, ne yapmam gereklidir?

Sayın okuyucum, mantar iltihabı tipik olarak peynir kesiği gibi bir akıntı ile başlar ve daha sonra vajinayla dış tarafları hassas hale getirir hatta dış taraflarda şişmeye neden bile olabilir. Kişi oturamaz, idrar yapmakta bile zorlanabilir ve ilişki gerçekten de bir eziyet olur. Bu durumda çok kısa (1-2 gün) tedaviyle ciddi sonuç alınabilir. Ama her yanma sızı da mantar değildir. Dolayısıyla mantar tedavisi işe yaramamışsa mutlaka başka bir tahriş meselesi olup olmadığını araştırınız. Vajinal kuruluk, cinsel ilişkideki sürtünmenin getirdiği vajina tahrişi gibi şeyler sorun yaratmış olabilir.

Kayganlık yapan jellerle sorunun çözülmesi mümkündür. Tekrar bizlere gelerek bir görününüz.

3 yıldır mantar şikayetim var. Yılda en az 5-6 defa bu çileyi çekiyorum. İlaçlar 1-2 hafta faydalı oluyor sonra tekrar mantar oluyor. Ne yapabilirim?

Sayın okuyucum ,sorununuz kronik mantar dediğimiz hastalık: yukarda da belirttiğim gibi mantar kadının vajinasındaki mikropların içinde zaten mevcuttur. Mantar özellikle vücut direncinin kırıldığı bazı durumlarda örneğin; griplerde uzun süre antibiyotik kullananlarda, şeker hastalarında, gebelerde, çok çok uzun süre sıcak ve ıslak ortamlarda bulunanlarda rahatsızlığa sebep verir. Dolayısıyla bunun kronikleşmesi biraz da kadın bünyesiyle ilgilidir. Peki ne yapabiliriz? Kronik mantar şikayeti olan kadınlarda 6 aylık bir uzun tedavi kürleri mevcuttur. Yani bu kişiler belirli aralıklarla mantar olsun olmasın bu tedaviyi olurlar ve ondan sora uzun süre daha rahat edebilirler.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerken diyoruz ki;
“Hayat bizimle başlar”