32 yaşında bir bayanım bir senedir evliyim ve normal düzenli adet kanamalarım, son 3- 4 aydır hem yoğun hem de uzun sürmeye başladı. Bu neden kaynaklanmış olabilir?

Bildiğiniz gibi adet kanamaları ortalama 28 günde bir ve 3-7 gün arası olmalıdır. Eğer bu kanamalar 7 günden daha fazla sürüyor ise o zaman bunun altında yatan başlıca neden rahim de oluşan iyi huylu tümörlerdir. Bu tümörlerin en fazla görülenleri miyomlar ve poliplerdir. Bu tümörler boyutlarına ve yerlerine göre, gerekirse günü birlik ameliyatlar ile üstten laparoskopi yöntemi (yani batım açılmadan yapılan, halk arasında kansız ameliyat olarak bilinen yöntem) veya vajinal yoldan histeroskopi yöntemi ile alınabilir.

48 yaşındayım ve adetlerimde düzensizlik ve yoğunlaşma başladı. Bu durum neyin göstergesi olabilir?

Menopoz dönemine yakın düzensiz kanamalar çoğu zaman rahim zarı (endometriyal mukoza) kalınlaşması ile alakalıdır. Yapılan ultrasonografilerde eğer kalınlaşma görülür ise, rahim zarından bir örnek (endometriyal biyopsi) almak gerekir. Çoğu zaman bu alınan parçalar temiz ve iyi huylu çıkar. iyi huylu çıkması durumunda sadece adet düzenleyici progesterone hormonları önerilir. Nadir de olsa bazı durumlarda rahim kanseri veya rahim kanser öncüsü patolojiler çıkabilmekte ve rahmin ve yumurtalıkların alınması gerekebilmektedir.

38 yaşındayım. 2 çocuk sahibiyim ve 2 senedir spiral kullanmaktayım. Son iki aydır adetlerimde yoğunlaşma var. Neden kaynaklanmış olabilir?

Yapılacak jinekolojik ve ultrasonografi muayenemiz iyi huylu yeni oluşmuş tümörler yani miyom ve polipler yoksa büyük olasılıkla spiralinizden olabilir. Spiraliniz yerinden oynamış ve aşağı doğru kaymış olabilir hem de adetleriniz düzensiz ve yoğun olabilir. Muayene esnasında çıkarıp yenisini takmak gerekebilir.

Bir senedir evliyiz, 26 yaşındayım, gecikmeli adet oldum ve ilk defa yoğun kanamam oldu. Neden?

Eğer ilk defa yoğun adet ve adet gecikmeniz de olduysa bir düşük yapıyor olabilirsiniz. Bu nedenle yapılan muayenede belki içerde bir parça kalmış olabilir. Bu nedenle içeride kalan parçayı da bir an önce aspirasyon kürtaj ile boşaltmak gerekebilir. Geciktirmeden bir an önce muayene olmanızda fayda var.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerken diyoruz ki;
“Hayat bizimle başlar”