Normal bir kadında yüzbin civarında saç teli vardır ve günde 50 ila 100 civarında saç normal olarak dökülür. Bu bir yerde saçların kendi kendini yenileme sürecinin bir sonucudur. Gebelik esnasında pek çok saç teli büyümeye ve gelişmeye devam eder. Bu, gebelikteki yüksek hormonal seviyelerle ilgilidir. Fakat gebeliğin sonlarına doğru saçlardaki bu gelişme durur. Buna rağmen pek çok kadın gebelik esnasında saçlarını, daha sık ve daha kalın olduğunu izler.

Doğumdan hemen sonra ise gebelik esnasında büyümüş ve dinlenme sürecine girmiş olan saç telleri, doğum sonrası oluşan ciddi hormonal düşme ve değişikliklerden dolayı dökülmeye başlar. Dökülme genellikle doğumdan 2-3 ay sonra başlar ve 3 ay kadar da devam eder. Bu pek çok doğum yapmış anneyi tedirgin eder. Her fırçalamada, taramada veya sabah yataktan kalktıklarında eskiden gördüklerinden daha çok sayıda saç telinin döküldüğünü ve kaybedildiğini izlerler. Doğum sonrası saç dökülmesi normal olmakla birlikte ailevi olarak bu konuya yatkın olanlarda saç dökülmesi daha çok görülebilir.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne var ki, daha önce belirtildiği gibi kalıcı değil geçici olacaktır ve saçlar genellikle 6. aydan sonra tekrar büyümeye başlarlar ve sonunda gebelik öncesi hale gelinir. Bu yüzden doğum sonrası saç dökülmelerinde çok üzülmemek, gerekli gereksiz ilaç kullanmamak lazımdır. Bu ilaçların bakıma çok fazla faydası olmaz. Durumun geçici olduğunu bilmek, kabullenmek ve saçların tekrar büyümesini beklemek en doğru yaklaşımdır.

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

Sağlıklı ve mutlu günler dilerken diyoruz ki;
“Hayat bizimle başlar”