DİKKAT

Daha önce düşük yapanlar, hamile kalmadan önce mutlaka doktora başvurmalıdır.

Sevgili anne adayları, dünyanın en mutlu edici ve kutsal görevlerinden biri olan annelik planlıyorsanız doktora en az 3 ay önceden gidiniz. Gebelikten 3 ay önce yapılması gereken bu kontroller çok önemlidir. Bu kontrollerde anne ve babanın kan grubu, annenin troid hastalıkları, şeker hastalıkları olup olmadığı aile içindeki tansiyon, kanser gibi birtakım özel sorunlar, alerji sorunları, yumurtalığının çalışması yeteneği gibi noktalara bakılır. Bunlarla ilgili tedbirlerin de baştan alınması gerekmektedir. Ayrıca annelerin kızamıkçık aşısı, sarılık aşısı gibi aşıların olup olmadığına bakıyoruz ve bir sorun varsa bu aşıların da yapılmasından sonra gebeliği öneriyoruz.

Özellikle geçmişinde dış gebelik, düşük olanlarda mutlaka doktora giderek önceden mani olmalıdırlar. Çünkü bunların da önlenmesi için yapılması gereken tedaviler gebe kaldıktan sonra değil kalmadan önce başlamalıdır. Annenin zararlı alışkanlıklarını da soruşturuyoruz. Sigara içme gebeliği geciktirebilir, düşüklerin riskini arttırabilir ve gebelikte yoğun sigara içmede bebeklerin küçük doğmalarına ve bazı zeka sorunlarına yol açabilir. Dolayısıyla bu kötü alışkanlığın bırakılmasını gebelikten önce başlayarak çabalamak uygun olur çünkü insanlar sigarayı çok kısa bir zamanda bırakamayabilir.

Doktor bey 6. ve 7. Haftalarda iki tane düşük yaptım. Şu an günüm geçti. Fakat yine düşük yaparım diye doktora gitmeye bile korkuyorum. Acaba yine düşük yapar mıyım?

Sayın okuyucum bu yazımızda da belirttiğimiz gibi kendi kendinize ve doktor kontrolü olmadan gebe kalmanız sakıncalı olmuş. Düşük yapan kişilerin düşük polikliniğimizde kontrol olmaları şarttır. Çünkü pek çok düşük tedavisi gebe kalmadan önce başlamalıdır. Gebe kaldıktan sonra geldiğinizde çok geç kalınmış olabiliyor. Tabi ki yapacağınız şey acilen bize gelmeniz ve gebe olup olmadığınızı önce anlamamızdır. Bu gebeliğinizin de düşükle sonlanmasını önleyecek bazı tedbirler varsa onları hemen uygulayabiliriz. İyi şanslar dilerim.

Evimizde çok sevdiğim bir kedim var. Gebe kalmayı düşünüyorum. Kedilerden geçen bazı mikroplar çocukta anormallik yaratır diyorlar. Kedimi anneme yollamalı mıyım?

Size kedinizden hemen ayrılmamanız için önce bazı testler olmanızı önereceğim. Bu testlere göre kedilerden geçen zararlı mikropları zaten almış, bağışıklığınız oluşmuşsa hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Bu koruyucu maddeler oluşmamışsa da kedinin dışkısıyla hiç temas etmeden ve kediyi mümkün olduğu kadar sokağa çıkarmadan, yaşamanız mümkün olabilir. Konuyla ilgili bize başvurabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerken diyoruz ki;
“Hayat bizimle başlar”