Adet öncesi sendrom PMS nedir?

Adetten 7-10 gün önce başlayan ve adetle birlikte belirtilerin ortadan kaybolduğu bir dönemdir. Bu dönemde kişinin aile ve sosyal hayatını zora sokan ruhsal değişikliklere fiziksel zorluklar eklenmektedir.

En çok kimlerde görülür?

Üreme çağı sorunudur. Çoğunlukla 30 -45 yaş arasında görülür. Yaş arttıkça adet öncesi sendromun yani PMS’nin şiddetli azalmakla birlikte çocuk sayısı ile artmaktadır. Bu dönemde migren ataklarının arttığı, şeker hastalarında şeker düzeyi ve insülin ihtiyacında değişiklikler izlenmiştir.

Belirtiler nelerdir?

Adet öncesi belirtilerin olduğu bu dönem kişiyi sosyal hayattan koparan iş yaşamını zora sokan, depresyona yol açabilecek kadar şiddetli olabilir.

Ruhsal değişiklikler

Endişeden, depresyona kadar çok çeşitli belirtileri olabilir. Sinirlilik, panik atak, karamsarlık gibi belirtiler.

Fiziksel değişiklikler

Vücutta ödem, kas ağrısı, karında şişlik, kabızlık, göğüslerde dolgunluk, sivilceler, yorgunluk ve kas ağrıları, çarpıntı, ateş basması, uykusuzluk.

Yapılan araştırmalarda kadınların adet öncesi dönemde suça eğilimli olduğunu göstermiştir. Amerika’da mahkemelerde PMS suç hafifletici sebep olarak gösterilmiştir.

Tanı

Genellikle hastalar tanıyı kendileri koyup, yardım talebi ile doktora başvurular. Belirtilerin düzenli olarak adet öncesi dönemde ortaya çıkmasi ve adetle birlikte ortadan kalkması gerekmektedir. Bütün bu tabloların birbirini izleyen 3 adet döneminde de tekrar etmesi gerekmektedir.

Tedavisi

Psikiyatrik hastalardan ve çeşitli hormonal düzensizliklerden ayırt edilmelidir. Bazen tanı konmadan önce ileri tetkikler gerekebilmektedir. Alternatif yöntemlerin tedavideki yeri önemlidir. Hafif vakalarda adet öncesi dönemde kafein alımının azaltılması, nefes egzersizleri önerilir.

Diyet Desteği Nasıl Olmalıdır?

Adet öncesi sendromunda karbonhidrattan zengin diyet önerilir. Çay, kahve ve kolanın kesilmesi, idrar söktürücü ve rezene gibi ruhsal rahatlamayı sağlayan bitkisel çaylar özellikle akşamsefası bitkisi faydalı olabilir.

Doğum Kontrol Haplarının Yeri

Özellikle sancılı adet gören hastalarda faydalı olabileceği gibi bazen adet öncesi sendrom yan PMS belirtilerini şiddetlendirebilir.

Doğum kontrol hapı kullanmama rağmen adetlerim yoğun ve ağrılı oluyor. Ne yapayım?

Yapılan muayenenizde yumurtalıklarınızda çikolata kisti veya rahim zarının rahim duvarının içine girmesi görülebilir. Adetleriniz doğum kontrol haplarına rağmen ağrılı olmaya devam ediyor ve yapılan muayenede endometrioma kistleri görülüyor ise bunları artik laparoskopi ile tedavi etme zamanı gelmiştir. Adenomiyosis daha çok doğum yapmış bayanlarda veya ilerlemiş yaşlarda gözlenir. Adetler kramplı olur. Yapılan muayenede rahmin büyüdüğü ve yumuşak olduğu fark edilir. Genellikle adet öncesi yüksek dozda ağrı kesicilere başlamak gerekir. Ağrı kesiciler de yetmiyor ve anne başka çocuk istemiyor ise rahmin alınması bile gerekebilir.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerken diyoruz ki;
“Hayat bizimle başlar”