Bazı kadınlar adet dönemini sancılı geçirebilir. Bu ağrılar günlük hayatı kabusa çeviriyorsa doktora başvurulması gerekmektedir.

Sancılı Adet Görme

Kadınların belli bir bölümünün adet dönemlerinde az yada çok az ağrı olur.

Ancak yaklaşık yüzde 10 kadında adet dönemindeki sancı oldukça şiddetli olur ve kadının birkaç gün boyunca çoğu durumda kendini iş görmeyecek kadar körü hissetmesine neden olur.

Dismenore, yani sancılı adet görme başvuru yapıldığı taktirde gerekli incelemeler sonrası etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Sancı belirtileri nelerdir?

Adet sancısı genellikle adet görmeden önceki ilk 24 saat içinde başlar.

Adet görmekle beraber bitmesine kadar giderek hafifler.

Bulantı-kusma, halsizlik, ishal, kramplara ek olarak şiddetli bel ağrısı, baygınlık hissi sancıyla beraber sık görülen diğer belirtilerdir.

Ne zaman jinekoloğa başvurulmalı?

Ancak adet sancıları çok şiddetli olup genel iyilik halini etkilemeye başlamışsa, iş kaybına neden oluyorsa mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılmalı etkili bir tedavi uygulanmalıdır.

Jinekolojik değerlendirmenin çok önemli bir amacı vardır.

Endometriozis (rahim iç tabakasının normal dışı bölgelerde bulunması), kronik enfeksiyon, yapışıklıklar, yumurtalık kistleri ve diğer bazı jinekolojik hastalıklar kendilerine özgü belirtiler dışında aynen adet sancısı gibi belirtiler de verebilirler.

Neden sancılı adet görülür?

Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan uterus kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir.

Bu uterus kasılmalarının amacı uterus iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnanısında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır.

Sancılı adet görmenin nadir görülen nedenleri arasında serviks (rahim ağzının) girişinin kürtaj, enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak daralmış olması ve buna bağlı olarak adet kanının “zorlukla atılması” ve spiraller gibi nedenler yer alır.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerken diyoruz ki;
“Hayat bizimle başlar”