Suda doğumla ilgili daha detayı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayarak, sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Suda doğum ile ilgili sık sorulan sorular

1. Suda doğan çocuk yanlışlıkla nefes alırsa su akciğerine gider mi?

Bebeğin suyun içinde nefes almasını önleyen birtakım doğal engeller ve refleksler vardır. Rahimdeki bebek göbek kordonu plasentadan suyunu almaktadır. Fakat onuncu haftadan itibaren bebek nefes alma ile ilgili bazı ihtiyaçları başlar. Kendi kaburga arası adalelerini ve diyaframını düzenli ve ritmik bir şekilde çalıştırmaya başlar. Akciğerde normalde az miktarda sıvı vardır ve bu sıvı bebek rahmin içindeyken bebeğin boğazına doğru gelir ve daha sonra bebek bunu yutar. Bebek, belli bir miktardaki amniyotik sıvıdan çok az bir miktarda yutmaktadır. Normal doğumdan 24 saat ve 48 saat öncesinden itibaren bebekteki prostaglandin seviyeleri yükselir ve bu da nefes alma ve bebek solunum hareketlerinin baskılanmasına yol açar. Bebeğin doğduğu anda prostaglandin seviyeleri hâlâ yüksek olduğu için bebeğin nefes alma adaleleri çalışmaz ve böylece nefesi engeller.

Bebek doğum esnasında hafif miktarda oksijensizliğe maruz kalır ki bu da nefes almayı durdurur. Ama bebekler doğum süresi uzun dönem oksijensiz kalırlarsa da hem amniyotik sıvıyı yutarlar hem de bu şekil doğarlarsa havuz suyunu yutabilirler. Bebeğin suda doğum esnasında kalp seslerinde bir sorun olursa normalde bebeğin suda doğumuna müsaade etmiyoruz ve normal doğum masasına alıyoruz ve bu şekilde oksijensiz kalma riskine karşı doğar doğmaz su yutması engellenmektedir.

Suyun sıcaklığı bebeğin nefes almasını engelleyen bir faktördür. Suda doğumlarda suyun sıcaklığı annenin sıcaklığına çok yakın olarak tutulur ve bu da suda doğan bebeğin farklı bir ortama doğmadığı düşünülmesinden dolayı aynı anne karnındaki gibi hareketleri hemen başlamaz.

Aynı zamanda su hipotonik bir sıvıdır. Akciğer sıvısı ise hipertoniktir. Yani akciğer sıvıları daha koyu ve konsantredir. Bu yüzden su bebeğin ağzına ve boğazına gitse dahi akciğerdeki bu özellikten dolayı sıvı akciğere gelmez hatta gırtlaktaki özel refleks dolayısıyla boğaz kapanır ve bu sadece yutularak mideye gider. Doğrulan bebekler suyun üstünde 10 – 15 dakika kalmadığı sürece su yutmamaktadırlar. Fakat genelde biz bazen bebeği suyun üstünde 5 – 10 saniye kadar tutuyoruz ondan sonra annenin göğsüne koyuyoruz.

2. Suda Doğum uygulanırken epidural takılır mı?

Hayır takılamıyor. Epidural kateter yerleştirildiğinde sırtta kateter bölgesi yapışkan bantlarla kapansa bile annenin içinde bulunduğu havuz suyu sızarak kateter yanından ilerleyebilir ve enfekte olabilir. Bu risk nedeniyle iki yöntemi birarada uygulayamıyoruz.

Suda doğumla ilgili daha detayı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayarak, sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerken diyoruz ki;
“Hayat bizimle başlar”