Anne sütü dengeli bir besindir

Anne sütünde yenidoğan için gerekli her türlü yapı maddesi dengeli olarak mevcuttur, ancak annenin bu ögeleri içeren besinleri çevresinde bulabilmesi ve pişirme teknikleriyle yok edilmeden tüketmesi gerekir. Her türlü tahılın, yaş veya kurutulmuş sebze ve meyvaların büyük ölçüde üretilebildiği memleketimizde vitamin açığının anne sütü alan bebeklerde bulunması beklenmez. Ancak süt, yumurta ve et gibi hayvansal proteinlerin hiç birini almayan annenin sütünde B12 vitamininin ve folik asidin düşük olacağı bilinmektedir. Gelişmiş ülkelerde, anne sütünde yetersiz tek vitamin olarak K vitamini görülür.

Amerikan Pediatri Akademisi en uygun besin olarak 0-12 ay arasında anne sütünü önermektedir. Altı (en erken 4. ay)- 12 ay anne sütü yanında yaşa uygun besinlerin verilmesi, anne sütü ile beslenme sürdürülemediği zaman uygun bir formula önerilmesi gerekmektedir. Yapılan düzenli tibbi kontrollerde anne sütünün yetersiz kaldığı belirtileri ortaya çıkarsa hemen besin takviyesine geçilmelidir.

Anne sütünün demir düzeyi oldukça düşüktür. Ancak anne sütünün biyoyararlılığı bu demir düzeyinde bile bebeğin demir eksikliği anemisine yakalanmasını önleyebilmektedir. Anne sütü alamayan bebeklere demir takviyesi yapılmış formulalar (ticari mamalar) önerilmektedir. Çinkoysa anne sütünde yüksek düzeydedir; özellikle kolostrum tabiatta en yüksek düzeyde çinkoya sahip besindir. Anne sütü demiri ve çinkosu gibi, anne sütü selenyumunun da biyoyararlılığı yüksektir. Bu nedenle anne sütündeki düşük oranlar bile formülalardaki yüksek miktarlardakinden daha iyi emilir. Anne sütünde bebek için gerekli her türlü eser element yeterli miktarda vardır.

Anne sütü yağları özellikle ileriki yaşlarda damar endotelini zedeleyeceği bilinen düşük dansiteli lipoproteinlerden (LDL) fakir, buna karşılık lipid metabolizmasında yararı üzerinde çokça durulan yüksek dansiteli lipoproteinlerden (HDL) zengindir.

Gerek gebelik gerekse emzirme süresince anne perhiz yapmamalıdır. İyi ve kötü beslenmiş annelerin sütünde farklar oluşur. Gündüz çalıştığı için meme veremeyen annelerin geceleri meme vermeleri önerilmektedir. Bebeğin memeye ilk tutuluşundan itibaren anne sütü dışında hiç bir şey verilmemesi doğrudur. Annenin yeterli beslendiğinin işaretlerinden biri de annenin gün boyunca sık sık idrar yaptığının gözlenmesidir.